Яндекс.Метрика

Облицювання фасадів.

              

 Облицювання фасадів сьогодні набирає все більшу популярність. Це пов'язано частково з поширенням такого способу фасадної обробки, як навісні вентильовані фасади, які дозволяють забезпечити відмінну теплоізоляцію при належному рівні повітрообміну. 

 

   Інша причина зростаючої популярності облицювання

фасадів - це обширний вибір облицювальних матеріалів, доступних на сучасному будівельному ринку. В даний час для облицювання будівель використовують дуже різні матеріали:

 - натуральний камінь;

 - штучний камінь;

 - фасадну плитку;

 - облицювальна цегла;

 - сайдинг;

 - профільовані листи;

 - шпунтові дошки і так далі...

 

Натуральний камінь, поза сумнівом, найстаріший облицювальний матеріал. Він же - і найдовговічніший. Навряд чи хтось сперечатиметься з тим, що будинок, оброблений натуральним каменем, виглядає респектабельно, дорого і стильно. І це зовсім не ілюзія - обробляти каменем хатинку на курячих ніжках, швидше за все, ніхто не буде. Зате для сучасних котеджів і просторих індивідуальних будинків цей матеріал підходить в самий раз. Серед переваг такого виду облицювання, в першу чергу, і називають саме зовнішню привабливість природного каменя. Проте цими достоїнствами цього способу облицювання фасадів не вичерпуються. Варто відзначити ще і такі моменти, як:

- особлива довговічність натурального каменя. Звичайно, термін експлуатації такого облицювання залежить від багатьох чинників і в першу чергу від породи каменя, але в будь-якому разі він обчислюється десятками і навіть сотнями років;

- хороші теплоізоляційні властивості каменя;

- стійкість каменя до атмосферної дії і агресивного середовища;

 - екологічність і здорова енергетика природного матеріалу. Тут, правда, слід зазначити думку про те, що граніт має підвищений радіаційний фон. Проте найчастіше його небезпека перебільшена.

     Є в облицювання з природного каменя і певні мінуси, головний з яких - це велика вага деяких порід. Наприклад, граніт вважається одним з найважчих будівельних матеріалів. Облицювання будівель натуральним каменем - досить трудомісткий процес. Незрідка він вимагає зміцнення самих конструкцій, що захищають, установки анкерів для кожного каменя, використання дорогого клею і так далі. 

     Тому все більшої популярності набуває альтернатива натуральному каменю - камінь штучний. Матеріал цей не такий вже і новий - винайшли його ще в XIX столітті, проте з тих пір технологія виробництва штучного каменя істотно змінилася. Сьогодні на ринку доступні багато видів цього обробного матеріалу, що мають різний колір, фактуру і що імітують різні породи. Переваги використання штучного каменя виглядають таким чином:

 - цей матеріал володіє меншою вагою, чим натуральний камінь;

 - монтаж облицювання з штучного каменя значно легший, ніж ті ж роботи з використанням натурального каменя. По-перше, на ринку доступні елементи, передбачені для оформлення віконних отворів, кутів, фронтонів, що значно спрощує весь процес облицювання. По-друге, штучний матеріал взагалі простіше піддається обробці.

 - великий вибір колірних рішень дозволяє реалізовувати найрізноманітніші дизайнерські задумки;

 - найчастіше ціна штучного каменя декілька нижче, ніж вартість натуральних аналогів. 

 

 

Проте, не дивлячись на досить значний перелік достоїнств, штучний камінь має і свої мінуси:

 - він не настільки довговічний, як натуральний.

 - штучний камінь менш стійкий до механічних пошкоджень, особливо до дії абразивних матеріалів, тому з часом на ньому можуть з'явитися подряпини і потертості.

 - у місцях з підвищеною вологістю штучний камінь вимагає обробки спеціальними гідрофобними складами, оскільки він здатний вбирати вологу.

 

 

В цілому ж, такий обробний матеріал дозволяє створити облицювання фасаду, практично невідмітне від облицювання натуральним каменем. Зовнішні якості штучного каменя більш ніж видатні, його тепло- і звукоізоляційні властивості теж досить високі, менша довговічність - недолік дуже відносний, адже в будь-якому разі термін експлуатації облицювання з штучного каменя складе не один десяток років. Стійкість штучного каменя до ультрафіолету, перепадів температури, дії хімічних речовин і жирів також робить його вельми відповідним матеріалом для облицювання фасадів. Виходячи зі всього цього, мабуть, можна з упевненістю стверджувати, що це, дійсно, гідна альтернатива природним матеріалам.

 

Досить широко поширена практика облицювання фасадів цеглою. На перший погляд може здатися, що такий варіант нудний і нецікавий, проте це зовсім не так. 


    Облицювальна цеглина набагато краща за просту будівельну цеглину. Вона має різні колірні і фактурні рішення і може імітувати поверхню натурального каменя. Експлуатаційні властивості облицювальної цегли обумовлені особливою технологією виробництва і дозволяють використовувати її не лише як облицювання фасадів, але і власне для зведення конструкції, що захищає. Така цегла відрізняється особливою морозостійкістю, міцністю, здібністю до самоочищення. Окремо слід зазначити хороші теплоізоляційні властивості облицювальної цегли, які досягаються частково його порожнистістю. Те, що облицювальна цегла має усередині порожнини, полегшує і її монтаж, оскільки завдяки цьому вага цього будівельного матеріалу відносно невелика. Мабуть, це один з кращих варіантів для облицювання дерев'яних будинків. 

 

     Чи є в облицювальної цегли недоліки? Та є, звичайно, куди ж без них. Слід знати, що цегла здатна вбирати зайву вологу. Крім того, фахівці висловлюють думку, що вітчизняна облицювальна цегла істотно поступається в якості зарубіжним аналогам, оскільки має в своєму складі вкраплення негашеного вапна, неоднакову форму і різні відтінки цегли в межах однієї партії.

 

Якщо з якої-небудь причини облицювання будівлі цеглою неможливе, варто розглянути такий варіант, як фасадна плитка. По своїх експлуатаційних якостях фасадна плитка практично не відрізняється від цегли - настільки ж морозостійка, стійка до механічних, атмосферних і температурних дій, теплоємна і різноманітна. Проте монтаж фасадної плитки значно простіший за пристрій облицювання з цегли, єдино, він вимагає підготовки основи. Фасадна плитка кріпиться на цемент або спеціальні мастики і може бути використана як в новому будівництві, так і для ремонту і реконструкції старих будівель, причому відмінно вона підходить навіть для простого косметичного ремонту. Ще одна гідність фасадної плитки - її порівняно невисока ціна. 

Принципово інший спосіб облицювання фасадів передбачає використання сайдинга. Сьогодні на ринку доступний сайдинг різних видів, найпопулярніші з яких - вініловий і металевий сайдинг. На сьогоднішній день це один з найбільш вигідних способів облицювання з точки зору витрат часу і грошей. І вартість самого матеріалу, і витрати, пов'язані з його монтажем, відносно невеликі. Сайдинг кріпиться на дерев'яне обрешетування і дозволяє здійснювати повне облицювання будівель, аж по підкарнизного простору, в стислі терміни. Сам по собі сайдинг не забезпечує належної теплоізоляції, але під ним без проблем може бути влаштований теплоізоляційний шар. 

Якщо порівнювати сталевий сайдинг з вініловим, то перший варіант більш кращий, стійкий до механічних дій і довговічний. Термін служби сталевого сайдинга складає в середньому 50 років, вінілового - від 30 до 40. Сьогодні випускається навіть сайдинг для обробки цоколів, що відрізняється особливою міцністю. Пластини сайдинга мають спеціальні отвори для вентиляції і випару конденсату, що дозволяє забезпечити дихаючий фасад. За допомогою сайдинга можливо виконувати облицювання як кам'яних, так і дерев'яних споруд. 

Ну, картина не буде повною, якщо ми не поговоримо про недоліки сайдинга. Залежать, головним чином, від вихідного матеріалу. Наприклад, сталевий сайдинг володіє значною вагою, схильний до корозії, коштує дорожче за інші види сайдинга, досить галасливий і не відновлюється після пошкоджень. Тому такий вид сайдинга не використовується, як правило, при облицюванні житлових будинків - це, швидше, варіант для складів, промислових будов, терміналів. Альтернатива сталевому сайдингу - профнастил, який також застосовується досить часто, тим більше що коштує облицювання профільованим аркушем дешевше, а її монтаж ще простіший, ніж монтаж сайдинга. Це, мабуть, взагалі найекономічніший варіант облицювання. Останніми роками він набирає все більшу популярність, оскільки профнастил прекрасно підходить для пристрою вентильованих фасадів

 

Вініловий сайдинг - один з найпопулярніших обробних матеріалів на Заході. У нас він також все частіше знаходить своє використання. Особливо зажадався цей вид облицювання в індивідуальному будівництві. Цей обробний матеріал практично позбавлений серйозних недоліків, окрім, мабуть, його нестійкості до низьких температур. Хоча зараз вже з'являються види сайдинга, які можуть експлуатуватися навіть при -50°С завдяки різним добавкам. 

Є і інші види сайдинга: цементний, дерев'яний, алюмінієвий. Але вони не набули широкого поширення на ринку. Цементний - дуже важкий, алюмінієвий схильний до механічних деформацій, ну а дерев'яний не володіє достатньою довговічністю, і вимагає постійного догляду. 

Ось після розмови про сайдинг обговорювати можливість облицювання фасадів вагонкою або шпунтовою дошкою навіть якось не хочеться. Але все таки пару слів скажемо і про це. Безумовно, облицювання з натурального дерева виглядає красиво. Але лише до пори, до часу. Для того, щоб натуральне дерево могло використовуватися для зовнішньої обробки, воно має бути оброблене різними складами, що запобігають гниттю, зростанню цвілі і грибків, розмноженню мікроорганізмів і шкідників. Але навіть за цієї умови довговічність такого виду облицювання викликає сумнів. Враховуючи досить високу ціну облицювальних матеріалів з натурального дерева, здається, що овчинка вироблення не коштує, тим більше за наявності більш відповідної альтернативи.